Skip to content

76 Cleveland StreetBelleville, NJ 07109

Built 2008

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block7503
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
27%
Improvement Value:$338,300
73%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,685+3.0%
2024$18,134+3.1%
2023$17,582+1.4%
2022$17,341+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft3,196DeedBook 5913, Page 699