Skip to content

37 Howard Place

Belleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block7504
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,400
30%
Improvement Value:$201,400
70%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+3.0%
2024$11,304+3.1%
2023$10,960+1.4%
2022$10,810+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 12262, Page 9715

Property Built

Built

Year Built: 1917