Skip to content

27 Howard PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block7504
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
38%
Improvement Value:$213,900
62%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+3.0%
2024$13,507+3.1%
2023$13,097+1.4%
2022$12,917+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897