Skip to content

17 Prospect PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 6, 2012

Property Information

Block6802
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
38%
Improvement Value:$152,900
62%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+3.0%
2024$9,605+3.1%
2023$9,313+1.4%
2022$9,185+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,874DeedBook 12352, Page 9816

Property Built

Built

Year Built: 1927