Skip to content

11 Howard PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block7504
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description3SB 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,867
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$383,800
83%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,705+3.0%
2024$18,153+3.1%
2023$17,601+1.4%
2022$17,360+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897