Skip to content

34 Van Rensselaer StreetBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block7504
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
47%
Improvement Value:$140,300
53%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,700+3.0%
2024$10,384+3.1%
2023$10,068+1.4%
2022$9,930+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5866, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1892