Skip to content

112 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$505,750
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block7603
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2.5SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,991
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
28%
Improvement Value:$332,300
72%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,620+3.0%
2024$18,071+3.1%
2023$17,522+1.4%
2022$17,281+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$505,750

To:

Sq Ft2,991DeedBook 20200, Page 65023

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,810DeedBook 20170, Page 41952Recorded5/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1887