Skip to content

36 Washington StreetBelleville, NJ 07109

Built 1997

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 19, 1998

Property Information

Block7603
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,300
31%
Improvement Value:$340,400
69%
Total Assessment$493,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,911+3.0%
2024$19,323+3.1%
2023$18,736+1.4%
2022$18,479+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft2,808DeedBook 5574, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1997