Skip to content

117 Rutgers StreetBelleville, NJ 07109

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$3,235,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block7604
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2SB 33APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage26,544
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,120,000
45%
Improvement Value:$1,382,700
55%
Total Assessment$2,502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,934+3.0%
2024$97,956+3.1%
2023$94,977+1.4%
2022$93,676+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,235,000

To:

Sq Ft26,544DeedBook 6290, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1970