Skip to content

175 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2018
Commercial

Last Sale Price
$9,050,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block7604
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionWALGREENS 1 SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,500,000
75%
Improvement Value:$1,500,000
25%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$274,381+3.0%
2024$266,285+3.1%
2023$258,189+1.4%
2022$254,651+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$9,050,000

To:

DeedBook 20211, Page 1288

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000
DeedBook 20610, Page 66617

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 20160, Page 66617Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5310, Page 373