Skip to content

37 Clearman PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1928

Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block7801
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,100
44%
Improvement Value:$251,400
56%
Total Assessment$450,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,169+3.0%
2024$17,633+3.1%
2023$17,096-3.4%
2022$17,704+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928