Skip to content

21-25 Clearman PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1923

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 1, 2021

Property Information

Block7801
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
44%
Improvement Value:$212,700
56%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,414+3.0%
2024$14,959+3.1%
2023$14,504+1.4%
2022$14,306+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 20210, Page 62900

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6077, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1923