Skip to content

210 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block5605
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
41%
Improvement Value:$187,700
59%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,732+3.0%
2024$12,357+3.1%
2023$11,981+1.4%
2022$11,817+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 20210, Page 33192

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12039, Page 5778

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5589, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1922