Skip to content

40 Clearman PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block7802
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
47%
Improvement Value:$164,500
53%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,514+3.0%
2024$12,145+3.1%
2023$11,776+1.4%
2022$11,615+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

To:

Sq Ft1,727DeedBook 20170, Page 80728

Property Built

Built

Year Built: 1926