Skip to content

68 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block7803
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
40%
Improvement Value:$232,500
60%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,713+3.0%
2024$15,249+3.1%
2023$14,785+1.4%
2022$14,583+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,892DeedBook 20211, Page 15273

Property Built

Built

Year Built: 1902