Skip to content

102 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1905

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block7006
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
25%
Improvement Value:$341,700
75%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,483+3.0%
2024$17,938+20.8%
2023$14,854+1.4%
2022$14,650+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,936DeedBook 20220, Page 17728

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12312, Page 1188

Property Built

Built

Year Built: 1905