Skip to content

403-405 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1944

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block3501
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
33%
Improvement Value:$212,600
67%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,857+3.0%
2024$12,478+3.1%
2023$12,098+1.4%
2022$11,933+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 6016, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1944