Skip to content

5 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block8001
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
43%
Improvement Value:$164,400
57%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+3.0%
2024$11,245+3.1%
2023$10,903+1.4%
2022$10,754+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20180, Page 99020Recorded11/16/2018

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5336, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1922