Skip to content

91 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1911
Church/Charitable

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 18, 1996

Property Information

Block8001
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description1.52SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,400
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
17%
Improvement Value:$1,133,800
83%
Total Assessment$1,370,800

Sale
$25,000

To:

Sq Ft7,400DeedBook 5438, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1911