Skip to content

32 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block8003
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
39%
Improvement Value:$185,500
61%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+3.0%
2024$11,871+18.4%
2023$10,030+1.4%
2022$9,893+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 20220, Page 96148

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,532DeedBook 20220, Page 34712Recorded4/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1922