Skip to content

24 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block8003
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
47%
Improvement Value:$140,500
53%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,691+3.0%
2024$10,376+3.1%
2023$10,061+1.4%
2022$9,923+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,381DeedBook 12089, Page 7075

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5811, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1922