Skip to content

93 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block8006
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
52%
Improvement Value:$118,400
48%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+3.0%
2024$9,656+3.1%
2023$9,362+1.4%
2022$9,234+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 12225, Page 2594

Property Built

Built

Year Built: 1897