Skip to content

85 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 7, 2014

Property Information

Block7105
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
46%
Improvement Value:$135,100
54%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+3.0%
2024$9,773+3.1%
2023$9,476+1.4%
2022$9,346+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 12512, Page 1842

Property Built

Built

Year Built: 1907