Skip to content

54 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block8803
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
31%
Improvement Value:$144,200
69%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+3.0%
2024$8,157+3.1%
2023$7,909+1.4%
2022$7,800+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6004, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1897