Skip to content

16 Stevens RoadBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block805
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,600
48%
Improvement Value:$153,800
52%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,913+3.0%
2024$11,562+3.1%
2023$11,210+1.4%
2022$11,057+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6011, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1927