Skip to content

19 Hewitt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block805
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
46%
Improvement Value:$163,000
54%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,176+3.0%
2024$11,816+3.1%
2023$11,457+1.4%
2022$11,300+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5423, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1927