Skip to content

660 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block805
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,600
46%
Improvement Value:$161,700
54%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,030+3.0%
2024$11,675+3.1%
2023$11,320+1.4%
2022$11,165+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 5369, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1927