Skip to content

187 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 12, 1989

Property Information

Block8101
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,200
61%
Improvement Value:$139,400
39%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,301+3.0%
2024$13,879+3.1%
2023$13,457+1.4%
2022$13,273+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,530DeedBook 5110, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1926