Skip to content

123 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block8101
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
51%
Improvement Value:$128,900
49%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,558+3.0%
2024$10,247+3.1%
2023$9,935+1.4%
2022$9,799+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917