Skip to content

25 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Feb 24, 2010

Property Information

Block8201
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1SS2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
55%
Improvement Value:$173,500
45%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$11,489+0.6%
2012$11,421+9.9%
2011$10,396+0.5%
2010$10,341+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft2,062DeedBook 12243, Page 3735

Property Built

Built

Year Built: 1925