Skip to content

194 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$83,300
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block8201
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
44%
Improvement Value:$163,200
56%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,756+3.0%
2024$11,409+3.1%
2023$11,062+1.4%
2022$10,911+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,300

To:

Sq Ft1,738DeedBook 5651, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1917