Skip to content

150 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block8301
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
59%
Improvement Value:$119,400
41%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+3.0%
2024$11,405+3.1%
2023$11,059+1.4%
2022$10,907+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946