Skip to content

136 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block8301
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
54%
Improvement Value:$123,600
46%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.1%
2024$10,263+3.2%
2023$9,943+1.4%
2022$9,804+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907