Skip to content

120 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 17, 1990

Property Information

Block8301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,500
44%
Improvement Value:$129,000
56%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+3.0%
2024$9,061+3.1%
2023$8,785+1.4%
2022$8,665+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5133, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1907