Skip to content

198 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block8302
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
62%
Improvement Value:$96,400
38%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+3.1%
2024$9,602+3.2%
2023$9,302+1.4%
2022$9,171+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952