Skip to content

49-51 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block8404
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
31%
Improvement Value:$267,800
69%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,717+3.0%
2024$15,253+4.9%
2023$14,539+1.4%
2022$14,336+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,900
Sq Ft2,474DeedBook 20260, Page 321Recorded1/5/2026

Property Built

Built

Year Built: 1957