Skip to content

71-73 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block8404
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class45
Description2SB 4FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
23%
Improvement Value:$362,700
77%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,084+3.0%
2024$18,521+4.6%
2023$17,708+36.4%
2022$12,982+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

To:

DeedBook 20250, Page 7025

Property Built

Built

Year Built: 1945