Skip to content

65-67 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block8404
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class45
Description2SB4G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,700
32%
Improvement Value:$332,800
68%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,742+3.0%
2024$19,159+3.1%
2023$18,577+1.4%
2022$18,322+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft4,800DeedBook 12113, Page 1829

Property Built

Built

Year Built: 1945