Skip to content

19 Terrace PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 9, 2006

Property Information

Block8507
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,600
35%
Improvement Value:$179,400
65%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091+3.0%
2024$10,764+3.1%
2023$10,436+1.4%
2022$10,293+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917