Skip to content

142 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block1305
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
24%
Improvement Value:$189,500
76%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+3.0%
2024$9,762+3.1%
2023$9,465+1.4%
2022$9,335+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917