Skip to content

73-75 Rutgers StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907
Industrial

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block8603
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2SCB INDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage24,188
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
23%
Improvement Value:$826,600
77%
Total Assessment$1,068,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,097+3.0%
2024$41,825+3.1%
2023$40,553+1.4%
2022$39,998+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft24,188DeedBook 20171, Page 673

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6119, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1907