Skip to content

49 Valley StreetBelleville, NJ 07109

Public Property

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 28, 1989

Property Information

Block8603
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
95%
Improvement Value:$4,600
5%
Total Assessment$96,800

Sale
$80,000

To:

DeedBook 5068, Page 275