Skip to content

180-184 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block8603
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2SCB STORE&OFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,100
22%
Improvement Value:$349,900
78%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,149+3.0%
2024$17,613+3.1%
2023$17,078-8.5%
2022$18,674+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,740DeedBook 12180, Page 2582

Property Built

Built

Year Built: 1967