Skip to content

89 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block6802
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
48%
Improvement Value:$127,200
52%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+3.0%
2024$9,664+3.1%
2023$9,370+1.4%
2022$9,241+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5404, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1917