Skip to content

90 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block8901
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,200
36%
Improvement Value:$206,800
64%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+3.0%
2024$12,642+3.1%
2023$12,258+1.4%
2022$12,090+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 20240, Page 43958

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6254, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1927