Skip to content

384 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932
Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block8901
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1SF STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
33%
Improvement Value:$256,300
67%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,479+3.0%
2024$15,022+3.1%
2023$14,565+1.4%
2022$14,366+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 20220, Page 99486

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5417, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1932