Skip to content

388-390 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block8901
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description2SF 2STORE+3AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
24%
Improvement Value:$373,100
76%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,887+3.0%
2024$19,300+3.1%
2023$18,713+1.4%
2022$18,457+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft4,984DeedBook 12048, Page 2741

Property Built

Built

Year Built: 1927