Skip to content

42 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block8903
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,245
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
43%
Improvement Value:$187,600
57%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,208+3.0%
2024$12,818+3.1%
2023$12,429+1.4%
2022$12,258+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,245DeedBook 20230, Page 60114

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5883, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1897