Skip to content

30 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block7803
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$186,300
58%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+3.1%
2024$12,326+3.2%
2023$11,943+1.4%
2022$11,776+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 5270, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1897