Skip to content

135 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block8905
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,620
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
39%
Improvement Value:$227,300
61%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,047+3.0%
2024$14,603+3.1%
2023$14,159+1.4%
2022$13,965+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925